1970s Results

1979

Class C

  1. Earlham, Dennis Ober

  2. Lincoln Center (Gruver), Jim Douglass

  3. Gilbert, Sherman Botts

  4. Armstrong, Gene Van Nest

  5. Odebolt Arthur, Mick Menage

 

Outstanding Soloists

Judy McCleary - Earlham, Alto Sax

Curt Gommels - Lincoln Central, Tenor Sax

Rodney Pierson - Lincoln Central, Bari/Flute

Jeff Staker - Gilbert, Trumpet

 

Class B

  1. Maple Valley (Mapleton), Darrell Omanson

  2. Greene, Ray Holtz

  3. Sumner, Jim Gosnell

  4. Sigourney, Jerry Tolson

  5. Bellevue, L. T. Eckles

 

Outstanding Soloists

Greg Nordmeyer - Greene, Drums

Dan Pitcher - Greene, Bari, Tenor

Judy Webb - Maple Valley, Flugelhorn

Brian England - Griswold, Piano

 

Class A

  1. North Scott (Eldridge), Dan Anderson

  2. Charles City, Robert Gower

  3. Indianola, Dave Herr

  4. Pella, Guy Blair

  5. Estherville, Ben Haigh

 

Outstanding Soloists

Kevin Holsted - North Scott, Tenor

John Moore - Washington, Guitar

Keith Vander Linden - Pella, Trombone

John Miles - Charles City, Bass

 

Class AA

  1. Hoover (Des Moines), Ron Battani

  2. Roosevelt (Des Moines), Harold Jansen

  3. Valley (West Des Moines), Larry Green

  4. Harlan, Steve Lawson

  5. Valley II (West Des Moines), Steve McCombs

 

Outstanding Soloists

Jeff McCord - Roosevelt, Trombone

Nathan Stout - Roosevelt, Trumpet/Flugelhorn

Russ Helmer - Hoover, Tenor

Doug Langdon - Hoover, Piano

 

1978

Class C

  1. Earlham, Dennis Ober

  2. Gruver, Lincoln Central, Jim Douglass

  3. Center Point, Paul Clark

  4. Melcher-Dallas, Gary Myer

  5. Amana, Larry Bobe

 

Class B

  1. Mapleton, Maple Valley, Darrell Omanson

  2. Greene, Ray Holtz

  3. Bellevue, L. T. Eckles

  4. Onawa, West Monona, Gary Griffith

  5. Carroll, John Erickson

 

Class A

  1. Knoxville, Tom Wehr

  2. Jefferson, Jack Oatts

  3. Humboldt, Reg Schive

  4. Webster City, Jay Nugent

  5. Council Bluffs, Lewis-Central, Don Trapp

 

Class AA

  1. Des Moines Hoover, Ron Battani

  2. West Des Moines, Valley, Dan Peterson

  3. Des Moines, Roosevelt, Harold Jansen

  4. Harlan, Steve Lawson

  5. Sioux City, East, Jim Boise

 

1977

Class AA

  1. Des Moines, Hoover, Ron Battani

  2. West Des Moines, Valley, Dan Peterson

  3. West Waterloo, Bob Shafer

  4. Des Moines, Roosevelt, Larry Green

  5. Keokuk, Craig Bullis

 

Class A

  1. Knoxville, Tom Wehr

  2. Jefferson, Jack Oatts

  3. Webster City, Jay Nugent

  4. Storm Lake, Marty Crandell

  5. Council Bluffs, Lewis Central, Don Trapp

 

Class BC

  1. Earlham, Den Ober

  2. Greene, Ray Holtz

  3. West Monona, Onawa, Rick Stendel

  4. Bellevue, L. T. Eckles

  5. Woodward-Granger, Tim Baldwin

 

Outstanding Soloists

2A: Jeff Hellmer (piano, Hoover), Mark Tuttle (alto sax, Hoover), Brett Kuhn (drums, WDM Valley), Forest Steward (bass, Roosevelt)

1A: David Scott (trumpet, Knoxville), Brent Sandy (trumpet, Indianola), Paul McKee (trombone, Indianola)

1976

Class 2A

  1. Hoover, Ron Batanni

  2. CR Washington, Dick Brickley

  3. WDM Valley, Dan Peterson

  4. Roosevelt, Larry Green

  5. Marshalltown, Jerry Ellingson

 

Class 1A

  1. Indianola, Dennis Best

  2. Jefferson, Jack Oatts

  3. Knoxville, Tom Wehr

  4. Council Bluffs, Lewis Central, Don Trapp

 

Class B/C

  1. Bayard

  2. Greene

 

Outstanding Soloists

2A: Brett Murphey (trumpet, Hoover), Mark Foss (trombone, Hoover), Jim Bell (piano, Hoover), Mark Tuttle (tenor sax, Hoover)

1A: Brent Sandy (trumpet, Indianola), Paul McKee (trombone, Indianola), Dave Black (trumpet, Lewis Central)